2024 M. ELARD DEKLARACIJA DĖL BIVP ATEITIES EUROPOS SĄJUNGOS POLITIKOJE
Vadovaudamiesi 2016 m. Tartu deklaracija, 2023 m. Briuselio deklaracija ir atsižvelgdami į reikšmingus pokyčius ES ir kaimo vietovėse, mes, vietos veiklos grupių (VVG) atstovai, dar kartą patvirtiname savo įsipareigojimą užtikrinti gyvybingas, tvarias ir atsparias kaimo bendruomenes visoje Europoje, naudodamiesi BIVP LEADER kaip priemone šiam tikslui pasiekti. Kadangi gyvos kaimo vietovės yra Europos saugumo ir atsparumo krizėms pagrindas, jos dabar labiau nei bet kada turi žinoti ir jausti, kad yra remiamos. Iš tiesų mūsų kraštovaizdis susiduria su trejopu iššūkiu (ekologiniu, ekonominiu ir socialiniu, be kita ko: gyventojų skaičiaus mažėjimas ir senėjimas, viešųjų paslaugų blogėjimas, klimato kaita, robotizacija, dirbtinio intelekto plitimas), dėl kurių atsiranda netikrumas. Dar svarbiau yra tai, kad dabar reikalingas prie vietos poreikių pritaikytas vystymosi metodas, kuris yra LEADER bendruomenės inicijuotos vietos plėtros dalis, o jo pridėtinė vertė turi būti atpažinta ir pripažinta.
Vykstant būsimos daugiametės finansinės programos svarstymams, teikiame kelis būsimos ES kaimo plėtros politikos formavimo aspektus:
Vietos suinteresuotųjų subjektų įtraukimas į tikslinį atsaką kaimo poreikiams
Siekiant užtikrinti tvarią kaimo vietovių plėtrą, labai svarbu, kad į būsimas finansavimo sistemas būtų įtraukti patikimi aktyvaus vietos suinteresuotųjų subjektų ir jiems atstovaujančių organizacijų dalyvavimo mechanizmai. Vietos subjektai turi geriausias galimybes suprasti unikalius iššūkius ir galimybes, su kuriais susiduria kaimo vietovės, užtikrindami, kad finansavimas atitiktų vietos realijas ir poreikius. Oficialiai įtraukdami kaimo suinteresuotuosius subjektus ne tik kaip planavimo dalyvius, bet ir kaip tiesioginius paramos gavėjus, galime stiprinti vietos pajėgumus, didinti ekonominį atsparumą, saugumą ir skatinti socialinę sanglaudą, skatindami ilgalaikį bendruomenės vystymąsi. Cituojama Europos Komisija (2023 m.): „Vietos plėtros strategijos yra pagrindinė BŽŪP strateginiuose planuose naudojama priemonė, kuria siekiama patenkinti įvairius kaimo vietovių poreikius […], tačiau tikimasi, kad LEADER padės nuveikti daugiau mažesnėmis sąnaudomis“. Raginame, kad kaimo plėtros finansavimas būtų skiriamas taikant konkrečias priemones, kad vietos suinteresuotieji subjektai būtų įtraukti į kiekvieną etapą – nuo projektavimo iki įgyvendinimo, užtikrinant, kad jų perspektyvos formuotų programų kryptį. Šiuo požiūriu užtikrinama, kad investicijos būtų skaidresnės, atskaitingesnės ir pritaikytos kaimo gyventojų poreikiams, taip skatinant atsparumą ir sanglaudą.
Specialus ir padidintas kaimo plėtros finansavimas
Siekdami patenkinti augančius kaimo bendruomenių poreikius, raginame Europos Sąjungą skirti daugiau finansinių išteklių konkrečiai kaimo plėtrai. Tai galima pasiekti būsimose daugiametės finansinės programos diskusijose dėl bendruomenės inicijuotos vietos plėtros (BIVP) LEADER skiriant lėšų arba jas atskiriant (fiksuojant). Pirmenybė turi būti teikiama kaimo plėtros finansavimui, užtikrinant specialų išteklių srautą ekonominei, socialinei ir aplinkosauginei kaimo vietovių gerovei skatinti. Kaimo regionai, kuriuose gyvena apie 30 proc. Europos piliečių, nebeturi būti palikti nuošalyje – be didelių finansinių investicijų negalime tikėtis subalansuoto teritorinio vystymosi visoje ES. Be to, turi būti toliau užtikrinama įvairi veikla, kuria siekiama gerinti gyvenimo kokybę kaimo vietovėse, ir jos sėkmė. Taip pat raginame ES pripažinti bendruomenės inicijuotos vietos plėtros iniciatyvos LEADER sėkmę kaip veiksmingą priemonę sprendžiant konkrečius uždavinius, su kuriais susiduria visos Europos kaimo vietovės ir kuriems reikia konkrečioms vietovėms pritaikytų sprendimų.
Aiški kaimo plėtros apibrėžtis
Europos bendruomenė turi susitarti dėl bendros kaimo plėtros apibrėžties, kuri apimtų ne tik žemės ūkį, bet ir visų kaimo gyventojų gyvenimo kokybės gerinimą. Tai apima: paslaugas, infrastruktūrą, skaitmeninį junglumą ir vietos darbo vietų kūrimą – visa tai yra klestinčių žemės ūkio sektorių pagrindas.
Piliečiams artimesnė Europa
VVG, kaip vietos plėtros varomoji jėga, ES sistemoje turi būti pripažintos esminėmis institucijomis. Raginame oficialiai pripažinti vietos veiklos grupes pagrindiniu kaimo vietovių kontaktu regioniniu, nacionaliniu ir ES lygmenimis, apimančiu visus kaimo plėtros klausimus, atsižvelgiant į jų itin svarbų vaidmenį dalyvaujamojo vystymosi pagal principą „iš apačios į viršų“, bendruomenių telkimo ir vietos valdymo srityse. VVG yra tikras ES gerasis pavyzdys kaimo vietovėse, todėl jas reikia pripažinti.
Supaprastintos valdymo struktūros
Turėtų būti mažiau tarpininkų tarp Europos Sąjungos ir VVG. Kai vadovaujančiosios institucijos yra suskirstytos į regionus, jos turėtų susitarti dėl unikalios įgyvendinimo sistemos, kuri būtų vienoda visiems, ir bet kuriuo atveju nacionalinės vyriausybės neturi dubliuoti savo vaidmens ir taisyklių. Siekiant užkirsti kelią politizavimui ir biurokratiniam neveiksmingumui, labai svarbu išlaikyti arba valstybines, arba regionines valdymo institucijas, bet ne abi. Vadovaujančiosios institucijos turi visiškai suprasti ir remti principu „iš apačios į viršų“ grindžiamos bendruomenės inicijuotos plėtros principus, kad būtų užtikrintas veiksmingas ir depolitizuotas kaimo plėtros programų administravimas.
Raginame ES ir jos valstybes nares įtraukti šiuos principus į savo būsimą politiką ir kitą programavimo laikotarpį, užtikrinant, kad Europos kaimo vietovės galėtų klestėti tvarioje ir įtraukioje ateityje.
ELARD yra Europos asociacija, atstovaujanti beveik 2 600 vietos veiklos grupių (VVG) iš 29 šalių, įskaitant Europos Sąjungos kaimynines šalis, kurios priėmė ir įgyvendina LEADER vietos plėtros metodiką, skirtą vietos subjektams.
Aktyviai dirbame, kad LEADER metodas būtų geriau žinomas Europos sprendimus priimantiems asmenims, siekiant užtikrinti jo finansavimą Europos kaimo plėtros politikoje. Remiame subjektų vadovaujamą vietos plėtrą ir atstovaujame VVG interesams nacionalinėse vyriausybėse ir Europos institucijose.
Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos dalyvavimas bei narių interesų atstovavimas Europos LEADER asociacijos kaimo plėtrai (ELARD) veikloje finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis pagal Asociacijų, vienijančių asmenis, užsiimančius žemės ūkio ir miškų ūkio bei alternatyviąja veikla, narystės Europos Sąjungos ir (arba) kitose tarptautinėse organizacijose mokesčio mokėjimo ir atstovavimo jose finansavimo taisykles (Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija).