ELARD spaudos pranešimas: NAUJŲ KELIŲ IEŠKOJIMAS: LEADER VAIDMUO ATNAUJINTOJE IR NUOSEKLESNĖJE EUROPOS KAIMO VIZIJOJE
Praėjusią savaitę ELARD dalyvavo aukšto lygio diskusijose apie Europos politikos ir kaimo plėtros ateitį, susitiko su Sanglaudos ir reformų viceprezidente Raffaele Fitto ir Regioninės politikos direktorato Politikos skyriaus direktoriumi Peter Berkowitz. Šie pokalbiai atvėrė naujas perspektyvas, kaip kaimo plėtra galėtų būti geriau integruota į ES politikos sritis, įskaitant, bet neapsiribojant, bendrąją žemės ūkio politiką (BŽŪP) ir sanglaudos politiką.
ES peržiūrint savo daugiametę finansinę programą ir apmąstant sanglaudos politikos ateitį, laukia iššūkis ne tik užtikrinti kaimo vietovių finansavimą, bet ir užtikrinti, kad kaimo plėtra būtų pripažinta išties horizontaliu prioritetu visose ES politikos srityse. LEADER, taikant „iš apačios į viršų“, dalyvaujamąjį požiūrį, pastaraisiais programavimo laikotarpiais buvo įtrauktas į BŽŪP diskusijas, tačiau galbūt atėjo laikas jį vėl pateikti kaip platesnę teritorinę priemonę, jungiančią kelias ES politikos sritis.
Darnesnis požiūris į kaimo plėtrą
Vienas iš svarbiausių mūsų diskusijų išvadų buvo poreikis labiau suderinti, kaip ES lygmeniu remiamos kaimo vietovės. Pirmą kartą sanglaudos politikos reforma vadovaujasi BŽŪP, mėlynąja ekonomika ir teritoriniu bendradarbiavimu. Ar tai gali būti proga permąstyti, kaip kaimo plėtra yra struktūrizuota ES?
ELARD tradiciškai daugiausia dėmesio skyrėme žemės ūkio politikai, užtikrindami, kad LEADER išliktų tvirtas BŽŪP ramstis. Tačiau kaimo plėtra apima ne tik žemės ūkį, bet ir ekonominę įvairovę, socialinę sanglaudą, jaunimo išlaikymą ir prisitaikymą prie klimato kaitos. ES ilgalaikėje kaimo vietovių vizijoje (LTVRA) reikalaujama integruoto požiūrio, tačiau daugeliui vietos veiklos grupių (VVG) tebėra iššūkis susidoroti su kelių fondų sudėtingumu.
Sujungimo politika: LEADER kaip kompleksinis sprendimas
- Europos kaimo vietovės susiduria su neatidėliotinais iššūkiais:
- Miesto ir kaimo disbalansas su ištuštėjusiais kaimais ir perpildytais miestais;
- Rūpestis dėl saugumo kaimo pasienio regionuose;
- Naujų būdų, kaip įtraukti piliečius į savo teritorijų formavimą, poreikis;
- Teisingas klimato kaitos perėjimas, dėl kurio kaimo vietovės tampa pagrindiniais Europos ateities veikėjais.
LEADER įrodė savo veiksmingumą skatinant bendruomenės inicijuotus sprendimus, tačiau jo poveikį dažnai riboja finansavimas. Kita daugiametė finansinė programa galėtų būti galimybė ištirti labiau integruotą metodą, pagal kurį VVG galėtų gauti platesnį ES finansavimą, ne tik LEADER, pvz., Europos horizonto, LIFE ir sanglaudos politikos programų, išlaikant savo savarankiškumą ir vietos lyderystę.
Strateginio mąstymo akimirka
- Šios diskusijos yra svarbus ELARD ir jos narių apmąstymų momentas. Formuojantis sanglaudos politikos ir daugiametės finansinės programos ateičiai, turime paklausti:
- Kaip galime užtikrinti, kad kaimo plėtra nebebūtų suskaidyta į atskirus politikos blokus?
- Kokį vaidmenį LEADER ir VVG turėtų atlikti kuriant nuoseklesnį, tarpsektorinį požiūrį į kaimo politiką?
- Kaip galime įsitikinti, kad kaimo vietovės yra ne tik politikos naudos gavėjos, bet ir esminiai veikėjai formuojant Europos ateitį?
Kalbama ne apie LEADER perkėlimą į sanglaudos politiką, o apie tai, kaip LEADER gali būti geriau įtrauktas į kelias ES politikos kryptis, siekiant visapusiškai prisidėti prie Europos teritorinės plėtros.
Mes ir toliau įtrauksime šiuos svarstymus į Europos politines diskusijas, bendradarbiaudami su suinteresuotosiomis šalimis visoje BŽŪP, sanglaudoje ir ne tik, kad sukurtume labiau integruotą kaimo vietovių viziją.

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos dalyvavimas bei narių interesų atstovavimas Europos LEADER asociacijos kaimo plėtrai (ELARD) veikloje finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis pagal Asociacijų, vienijančių asmenis, užsiimančius žemės ūkio ir miškų ūkio bei alternatyviąja veikla, narystės Europos Sąjungos ir (arba) kitose tarptautinėse organizacijose mokesčio mokėjimo ir atstovavimo jose finansavimo taisykles (Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija).